Redakcja
Biuletyn przygotowuje redakcja di24.pl - Dziennik Internautów
Copyright © 2007-2012
Dziennik Internautów Sp. z o.o.
Poradnik
Jak skonfigurować Windows 8, by bezpiecznie korzystać z bankowości online
Pod koniec października 2012 roku Microsoft wprowadził do sprzedaży nowy system operacyjny Windows 8, różniący się dość znacznie od swoich poprzedników. Najbardziej widoczną zmianą jest interfejs Modern UI (wcześniej promowany jako Metro), który opiera się na interaktywnych kafelkach reprezentujących poszczególne programy. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się na smartfonach i tabletach z dotykowym ekranem, ale u osób, które nie korzystały dotąd z takich urządzeń, może wywołać konsternację. Pokazujemy krok po kroku, co należy zrobić, by skonfigurować dostarczane z systemem narzędzia, poprawiając tym samym jego bezpieczeństwo.
Automatyczne aktualizacje
Nawet laicy zabezpieczają dziś swoje komputery za pomocą rozwiązań typu Internet Security z automatycznie aktualizowaną bazą wirusów. Nie mniej ważne jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego i zainstalowanego na nim oprogramowania – eliminacja wykrytych luk zapobiega ich wykorzystaniu przez krążące w sieci zagrożenia. Aby skonfigurować tę opcję, musimy dostać się do Panelu sterowania. W tym celu wciskamy na klawiaturze kombinację klawiszy Windows + X. Spowoduje to wyświetlenie się w lewym dolnym rogu ekranu menu szybkiego dostępu.
Wybieramy opcję Panel sterowania, co skutkuje przeniesieniem się do interfejsu Aero znanego ze starszych edycji Windowsa i otwarciem odpowiedniego okna. Szukamy w nim sekcji System i zabezpieczenia.
Kolejnym krokiem będzie wskazanie opcji Włącz lub wyłącz automatyczne aktualizowanie w sekcji Windows Update.
Uzyskamy wówczas możliwość zmiany ustawień. Spośród dostępnych opcji wybieramy Zainstaluj aktualizacje automatycznie (zalecane). Warto też zaznaczyć pole wyboru Dodawaj aktualizacje zalecane tak samo jak aktualizacje ważne.
Aby określić, kiedy system ma instalować pobrane aktualizacje, klikamy odnośnik Aktualizacje będą instalowane automatycznie w czasie konserwacji. Spowoduje to otwarcie kolejnego okna, w którym będziemy mogli wybrać pasującą nam godzinę:
Windows Defender
Kolejnym wbudowanym w system narzędziem poprawiającym jego bezpieczeństwo jest Windows Defender – bezpłatna aplikacja służąca do ochrony przed niepożądanym oprogramowaniem, przede wszystkim szpiegującym (spyware). Najprostszym sposobem dotarcia do jej ustawień w Panelu sterowania jest wpisanie w pasku wyszukiwania, który widzimy u góry okna, litery d. Efekt będzie następujący:
Windows Defender dla świeżo wydanego systemu Windows 8, w porównaniu do wersji znanej z poprzednich edycji, jest mało rozbudowanym programem.
Oprócz skanowania na żądanie w trybach szybkim, pełnym i niestandardowym oferuje monitorowanie systemu w czasie rzeczywistym – aby włączyć tę opcję, należy przejść do zakładki Ustawienia. W programie brakuje możliwości automatycznego skanowania systemu o określonej przez użytkownika godzinie. Narzędzie współpracuje z usługą Windows Update, co umożliwia regularne pobieranie definicji wirusów. Konfigurując automatyczne aktualizacje systemu, trzeba tylko pamiętać o zaznaczeniu opcji Dodawaj aktualizacje zalecane tak samo jak aktualizacje ważne. Istnieje też możliwość ręcznego aktualizowania sygnatur.
Windows Defender na pewno nie zastąpi profesjonalnego programu antywirusowego, dlatego przy najbliższej okazji warto zainstalować go na swoim komputerze. Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań – zarówno komercyjnych, jak i darmowych. Klienci Pekao mogą bezpłatnie zaopatrzyć się w sześciomiesięczne wersje pakietów Internet Security renomowanych producentów, takich jak F-Secure, Panda Security, G Data czy BitDefender. Aby pobrać którąkolwiek z nich, należy zalogować się w serwisie https://www.peako24.pl i na Stronie głównej klienta wybrać box Program antywirusowy.
Zapora sieciowa (firewall)
Jeżeli tylko zaktualizowaliśmy system do nowszej wersji, prawdopodobnie nie będziemy musieli konfigurować zapory sieciowej. Jeżeli jednak kupiliśmy nowy sprzęt, to przy pierwszym połączeniu z internetem wbudowana w system zapora może wyświetlić monit o zakwalifikowanie nowo znalezionej sieci jako prywatnej lub publicznej (poziom zabezpieczeń stosowany w sieci publicznej jest bardziej restrykcyjny). Od tego momentu narzędzie zacznie działać w tle, filtrując połączenia, co powinno utrudnić ataki z zewnątrz oraz przesyłanie informacji przez złośliwe oprogramowanie, które mogło zostać zainstalowane na komputerze.
Aby skonfigurować zaporę sieciową w systemie Windows 8, należy w Panelu sterowania wybrać sekcję System i zabezpieczenia. W nowo otwartym oknie szukamy opcji Zapora systemu Windows. Po jej kliknięciu wyświetli się następujące okno:
W głównej części okna zobaczymy wykaz sieci, z którymi jesteśmy aktualnie połączeni. Widoczny po lewej stronie odnośnik Zezwalaj aplikacji lub funkcji na dostęp przez Zaporę systemu Windows przeniesie nas do sekcji, w której będziemy mogli zarządzać aktualnie zainstalowanymi programami i decydować, czy udzielić im dostępu do internetu. Istnieje możliwość zdefiniowania oddzielnych reguł dla sieci prywatnych i publicznych. Po zaznaczeniu wybranego programu możemy kliknąć przycisk Szczegóły w celu zapoznania się z podstawowymi informacjami o nim. Dodanie nowej pozycji do listy umożliwia przycisk Zezwalaj na dostęp innej aplikacji.
Dwa kolejne odnośniki w oknie głównym – Zmień ustawienia powiadomień oraz Włącz lub wyłącz Zaporę systemu Windows – przeniosą nas do sekcji, która umożliwia wyłączenie zapory sieciowej (można to zrobić pod warunkiem, że korzystamy z profesjonalnego firewalla, który jest częścią składową zainstalowanego przez nas pakietu Internet Security). Wyłączenie powiadomień nie jest zalecane, pozwalają one bowiem zidentyfikować potencjalnie niebezpieczne połączenia. Z kolei zaznaczenie opcji Blokuj wszystkie połączenia przychodzące, łącznie z aplikacjami na liście dozwolonych aplikacji może skutkować odcięciem użytkownika od internetu.
Ostatni z interesujących nas odnośników w oknie głównym – Przywróć domyślne – pozwala odwrócić wprowadzone przez nas zmiany i może się okazać przydatny, jeśli pomylimy się podczas konfigurowania firewalla.
Kontrola konta użytkownika
Zadaniem tej usługi, znanej też pod nazwą UAC (ang. User Account Control), jest ochrona systemu Windows przed nieautoryzowanymi zmianami. Po wykryciu podejrzanej aktywności wyświetlany jest komunikat, dzięki któremu użytkownik może zablokować wprowadzanie zmian albo na nie zezwolić:
Ustawienia narzędzia możemy dopasować do swoich potrzeb w Panelu sterowania. W tym celu ponownie wybieramy System i zabezpieczenia. Kolejnym krokiem jest odszukanie Centrum akcji i wskazanie opcji Zmień ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika.
W przypadku domyślnych ustawień powiadomienia są wyświetlane, gdy jakiś program próbuje wprowadzić zmiany w systemie. Skutkuje to przyciemnieniem ekranu. Aby wyeliminować tę niedogodność, należy przesunąć suwak na drugą pozycję od dołu (jak na zamieszczonym powyżej obrazku). Jeśli przesuniemy go na sam dół, usługa zostanie wyłączona, ale odradzamy korzystania z tej możliwości.
Windows SmartScreen
W Centrum akcji możemy również włączyć filtr antyphishingowy, który pomoże nam ustrzec się przed fałszywymi stronami internetowymi i czyhającym na nich złośliwym oprogramowaniem. Aby to zrobić, szukamy po lewej stronie odnośnika Zmień ustawienia filtru Windows SmatScreen.
W nowo otwartym oknie zaznaczamy opcję Wymagaj zgody administratora przed uruchomieniem nierozpoznanej aplikacji z Internetu (zalecane).
Wykonanie opisanych wyżej czynności nie jest trudne, w znacznym jednak stopniu poprawia bezpieczeństwo nowo wydanego systemu Windows 8, co ma duże znaczenie podczas korzystania z bankowości online.